Články

Harvestory

Harvestor – nevyhnutný pomocník

Harvestor je zariadenie, ktoré patrí medzi víceoperační ťažobno – dopravné stroje (teda TDS) a je v súčasnosti nevyhnutným pomocníkom pri lesných prácach a spracovanie dreva. Všeobecne možno povedať, že sa jedná o zariadenie, ktoré pri procese ťažby drevnej hmoty vykonáva celý rad úkonov – výrub, následné odvetvovanie a vyrúbaní (rozrezanie) na príslušnú dĺžku.

Naša spoločnosť ponúka vysoko kvalitné rotátory od spoločnosti Baltrotors, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou ramien harvestorov a vďaka svojej histórii patrí medzi najobľúbenejšie alternatívy.

Vysoká obľuba harvestorov je spôsobená niekoľkými faktormi. Vzhľadom k vzrastajúcej cene miezd robotníkov v lesnom hospodárstve a kolísajúca cene dreva na trhu sa musia podniky sústrediť na znižovanie nákladov a maximálnu efektivitu. To harvestor dokáže zabezpečiť. V minulosti bolo využitie obmedzené vďaka veľkým rozmerom týchto zariadení, ktorá sa nehodila napriklad pre nízke porasty alebo lokality, kde hrozilo porušenie terénu a koreňových sústav.

Harvestory na vzostupe

V našom prostredí dochádza k masovému rozšíreniu harvestorov v rokoch 1990 až 2000. Táto dekáda je spojená so zoznamovaním s touto technológiou. Po prvotných obavách sa ich využitie ukázalo ako nutnosť vzhľadom k obrovskému zvýšeniu efektivity ťažby a razantnému zníženiu pracovných úrazov, ktoré sú v prípade využitia harvestory veľmi ojedinelé. V kabíne harvestora sedí operátor, ktorý riadi celý proces, ktorý je však z veľkej časti automatizovaný a riadený počítačom. Kvalita spracovania drevnej hmoty je naozaj vysoká a celej opracovanie stromu trvá v poriadku minút. V Českej republike sú harvestory najčastejšie využívané pre predrubných a náhodnú ťažbu a prebierky mladých (ihličnatých)
porastov.

Samozrejme nemožno využívať harvestory vo všetkých podmienkach. Napríklad svahy s veľkým sklonom sú často pre tieto zariadenia nedostupné a je nutné ich spravovať klasicky za pomoci lesných robotníkov. V praxi je harvestor partnerom lesných robotníkov a táto kooperácia je najlepšou možnou variantou.

Vývoj harvestor prebieha už od sedemdesiatych rokov, a preto je možné v súčasnosti zvoliť z širokého množstva strojov, ktoré sa delia do niekoľkých kategórií. Ich využitie je teda možné vo všetkých oblastiach lesné ťažby a stroj je možné prispôsobiť individuálnym požiadavkám.

Rozdelenie harvestorov

Harvestory je možné deliť podľa ich hmotnosti na malé, stredne veľké a veľké. Medzi svetových lídrov v ich výrobe patria spoločnosti John Deere, Valmet, Rottne a vyrába je rad ďalších spoločností. Ďalšie možné spôsoby delenia sú podľa umiestnenia žeriava, ktorý nesie ťažobnej hlavicu. Žeriav môže byť montovaný pred kabínou, za kabínou či priamo na operátora kabíne.

Hydraulický žeriav nesie ťažobný hlavicu, ktorá plní celý rad funkcií a zaistí celý proces spracovania stromu.

Na ťažobnú hlavicu musia byť umiestnené kvalitné rotátory a tie najlepšie vyrába spoločnost Baltrotors. V našej ponuke sú rotátory, ktoré sú určené pre všetky typy hlavíc aj s veľmi vysokým zaťažením.

Harvestory sa vyvíja aj z hľadiska druhu podvozku. Tu je možné nájsť typy kolesové, pásové a kráčajúca. Všeobecne možno povedať, že kolesové harvestory sú najčastejším typom. Sú vysoko mobilné aj vďaka možnosti voľby typu s 4 až 8 kolesami.

Posledným delením, ktoré si uvedieme, je rozlíšenie podľa spôsobu odvetvovanie. Môžeme naraziť na harvestory jednoúchopové, kde celý proces vykonáva jeden agregát, a tzv. dvojúchopové harvestory, kde je proces odvetvenie a rozrezanie vykonaný v agregátu umiestnenom na zadnej náprave.

Rotátory Baltrotors majú skvelú povesť a tisíce referencií. V našej ponuke nájdete harvestorovépriemyselné rotátory, ktoré splnia všetky vaše požiadavky. Konzultácie s našimi odborníkmi vám pomôže zvoliť ten najvhodnejší produkt.

 

Zavolajte nám, alebo použite formulár nižšie a radi Vám s čímkoľvek poradíme.

Dodávatelia

AS Fors MW BALTROTORS Ltd Biojack Black Bruin Deitmer Finn-Rotor Formiko Hydraulics Ltd JPJ Forest Kreisi Metall OÜ Tizmar snc