Články

Hydraulická ruka

Pokiaľ Vás zaujíma naša ponuka hydraulických rúk, prejdite na náš web hydraulicka-ruka.sk.

 

Hydraulická ruka – hydraulický / nakladací žeriav

Hydraulická ruka je nezastupiteľným pomocníkom v lesníctve. Zvážanie dreva by bolo inak nesmierne náročné a zdĺhavé. Hydraulická ruka (možno tiež označiť ako hydraulický / nakladací žeriav) je pri ťažbe dreva najčastejšie umiestnená na traktore, harvestory alebo môže byť súčasťou vlekov na opracované drevo. U všetky techniky, ktorá je založená na princípe hydrauliky, sú kladené maximálne požiadavky na kvalitu všetkých komponentov stroja. Preto je dôležité dôverovať osvedčeným produktom, ako sú rotátory od spoločnosti Baltrotors.

Hydraulická ruka

Hydraulická ruka musí byť plne zladeným strojom, kde bez problémov kooperujú všetky hydraulické a mechanické časti systému. Ruka by mala drevo premiestniť na odvoznej súpravu, ktorú môže byť vhodný nákladný automobil či vlek. Typ hydraulickej ruky je vždy nutné zvoliť podľa typu dreva a predpokladaného zaťaženia.

Všeobecne možno povedať, že hydraulická ruka je zdvíhacie zariadenie a teraz sa pozrieme na jeho jednotlivé časti a komponenty:

 • Rám – Tvoria jej pevnú základňu a je teda spravidla pripevnený k vozidlu (harvestor, traktor, atď.).
 • Podpery – Pretože hydraulická ruka musí vydržať vysoké zaťaženie v mnohých smeroch, tak je vždy nutné vytvoriť dostatočne pevnú základňu. K tomu slúži podpery, ktoré zaistia priečnu stabilitu celého stroja.
 • Stĺp – Jedná sa o komponent, ktorý má byť nosnou konštrukciou pre výložník. Je tu umiestnený hlavný zdvíhacie hydromotor a veniec stĺpu, ktorý umožňuje otáčať stĺp pozdĺž svojej osi.
 • Výložník – Najväčší diel hydraulickej ruky je výložník. Hydraulické ruky umožňuje dosiahnuť na príslušné miesto a je spravidla tvorený tromi hlavnými komponentmi.
  • Hlavné rameno
  • Vedľajšie rameno
  • Výsuvné rameno
 • Rotátor Kvalitné rotátory od spoločnosti Baltrotors sú zásadným komponentom hydraulickej ruky a umožňujú otáčanie drapáka. Moderné rotátory (bez dorazu) nie sú limitované žiadnym uhlom a nazývajú sa rotátory nekonečné.
 • Drapák či kliešte – Sú zavesené na výložníku a slúžia na premiestňovanie bremena – v našom prípade teda naťaženého dreva.
 • Ovládací systém

V našej ponuke nájdete celú radu rotátorov od lotyšskej firmy BaltRotors pre vaše potreby. Ponúkame rotátory určené ako do lesníckych alebo priemyselných strojov, tak tiež harvestorové rotátory a aj špeciálne rotátory s prídavným olejovým kanálom.

 

Ak máte akúkoľvek otázku ohľadom našej ponuky rotátorov alebo hydraulickej ruky, tak neváhajte a ozvite sa nám pomocou formulára nižšie – radi Vám poradíme!

 

Dodávatelia

AS Fors MW BALTROTORS Ltd Biojack Black Bruin Deitmer Finn-Rotor Formiko Hydraulics Ltd JPJ Forest Kreisi Metall OÜ Tizmar snc